Αγρίνιο/Επιστροφή στις νίκες για την ΑΛΦΑ 93 BC

Η ΑΛΦΑ 93 δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες απέναντι στους μαχητικούς Αργοναύτες και επικράτησε 73-57 για την 2η αγωνιστική του Β γύρου της Α ΕΣΚΑΒΔΕ Ανδρών.

Οι παίχτες του Χρήστου Σταυρόπουλου ξεκίνησαν από το πρώτο λεπτό δυνατά το παιχνίδι όμως η αστοχία στην επίθεση επέτρεψε στους Αργοναύτες και στον Σπύρο Τσιρώνη να κλείσει το 1ο δεκάλεπτο μπροστά με 12-14.

Στο 2ο δεκάλεπτο ήρθε το ξέσπασμα της ΑΛΦΑ όπου Τασσόπουλος και Κουβέλης με συνεχόμενα καλάθια μετέτρεψαν το 12-14 σε 27-14 με το ημίχρονο να κλείνει με 37-24.

Στο 3ο δεκάλεπτο η ΑΛΦΑ προσπάθησε να αυξήσει τη διαφορά για να τελειώσει το ματς όμως και πάλι ο Τσιρώνης κρατούσε τους Αργοναύτες στο παιχνίδι με αποτέλεσμα το +13 να παραμείνει και μετά από 30′ αγώνα.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Χρήστος Σταυρόπουλος είδε στο ξεκίνημα τους Τασόπολουλο και Τσέλιο να ευστοχούν σε 2 τρίποντα να ανεβάζουν τη διαφορά στο 68-50 διαφορά που πολύ δύσκολα θα άλλαζε μέχρι τέλους. Το γεγονός αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Σταυρόπουλο να χρησιμοποιήσει όλους τους παίχτες τελειώνοντας μάλιστα το ματς με τους Καραπιπέρη(16 ετών), Τσέλιο(16 ετών), Παπαχρήστο (15 ετών), Κόκκιο (17 ετών) και Βατίστα (22 ετών).

-Πολύ καλή και χωρίς προβλήματα η διαιτησία των Σταθόπουλου και Διαμαντή.

ΑΛΦΑ 93 BC – Αργοναύτες 73-57

Δεκάλεπτα:Α:12-14 Β:25-10 Γ:17-17 Δ:19-16

ΑΛΦΑ 93 BC Αγρίνιο (Χρήστος Σταυρόπουλος): Καραπιπέρης, Παπαθανασόπουλος 4, Τσέλιος 5(1), Κυριαζής 6, Κουβέλης 10, Κόκκιος 2, Σωτηρόπουλος, Παπαχρήστος, Βατίστας 15, Παρθένης 2, Τασόπουλος 21(2), Κουδούνας 8

Αργοναύτες (Παπαθανασόπουλος): Κορδαλης, Κουτρουμάνος 1, Ξανθόπουλος, Αργυρίου 9(1), Μαρκουίζος 6(2), Καραμπέτσος, Τσιρώνης 26(1), Παπαθανασόπουλος 11(1), Τραϊφόρος, Δρακονταειδής 4