Η Διεύθυνσης Κοινωνικής Προστασίας & Δημόσιας Υγείας του Δήμου Αγρινίου σε συνεργασία με τον Οδοντιατρικό Σύλλογο Αγρινίου συνεχίζει τον δωρεάν προληπτικό οδοντιατρικό έλεγχο παιδιών, στο Κοινωνικό Οδοντιατρείο. Οι εθελοντές οδοντίατροι εξετάζουν μαθητές δημοτικού και ενημερώνουν τους γονείς με ατομικά δελτία για τυχόν οδοντιατρικά προβλήματα των παιδιών ή άλλες επισημάνσεις. Στις 14 Ιανουαρίου 2017, έγινε δωρεάν προληπτικός οδοντιατρικός έλεγχος των μαθητών του 9ου Δημοτικού Σχολείου Αγρινίου, από εθελοντή οδοντίατρο κο Μπάκα Σωτήρη.
Ιουλίου-Παγκόσμια Ημέρα Πρόληψης Πνιγμού
Η Παγκόσμια Ημέρα Πρόληψης Πνιγμού καθιερώθηκε τον Απρίλιο του 2021 με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του Ο.Η.Ε., ύστερα από παρότρυνση...