Σε δραματικές συνθήκες καλούνται να επιβιώσουν το χειμώνα που έρχεται οι κάτοικοι στο Ζευγαράκι του Δήμου Αγρινίου. «Κάθε βράδυ δεν κοιμάμαι όταν βρέχει. Βλέπω πως δεν έχουν γίνει έργα, και το χωριό μας παραμένει ανοχύρωτο σε μια δυνατή βροχή. Φοβάμαι πως θα πνιγούμε. Μένω μόνη και το σπίτι μου απέχει 20 μέτρα από ρέμα, το οποίο δεν έχει καθαριστεί » είπε στο agriniosite.grμια γυναίκα από το Ζευγαράκι.
Οι κάτοικοι της περιοχής έχουν θυμό και είναι αγανακτισμένοι γιατί ένα χρόνο μετά οι αρμόδιοι τους έχουν ξεχάσει, παρά τις υποσχέσεις.. Το οδοιπορικό του agriniosite.gr έγινε σήμερα το πρωί, με αφορμή τη σύσκεψη που είχαν στο τοπικό κατάστημα, ο Πρόεδρος Ζευγαρακίου, κ. Θεόδωρος Παπαδόπουλος, κάτοικοι και φορείς της περιοχής προκειμένου να διεκδικήσουν, πιο δυναμικά, παρεμβάσεις που είναι απαραίτητες να γίνουν άμεσα από το δήμο Αγρινίου και την Περιφέρεια προκειμένου να μην ξαναζήσουν τις τραγικές στιγμές του Δεκεμβρίου 2017.
Σχεδόν ένα χρόνο μετά και η περιοχή συνεχίζει να θυμίζει βομβαρδισμένο τοπίο, πέτρες, λάσπες, μπαζωμένα ρέματα, λιοστάσια πνιγμένα στις πέτρες και οι κάτοικοι με υγρασία στα κόκαλα και στο βλέμμα με φτυάρια ακόμη καθαρίζουν, ενώ με δικά τους έξοδα προσπαθούν να θωρακίσουν με μάντρες τα σπίτια τους, για να μην πνιγούν σε περίπτωση νέας πλημμύρας. Επίσης προβλήματα εντοπίζονται με το νερό, τα υδρόμετρα και τους λογαριασμούς, το γήπεδο του ΑΟ Ζευγαρακίου κ.α
Η εικόνα από κοντά είναι πιο σκληρή και όταν την ζεις ακόμη περισσότερο και μπροστά σε αυτή την αδιαφορία οι κάτοικοι αποφάσισαν να απαντήσουν με δυναμική διεκδίκηση, αρχής γενομένης από την ερχόμενη Παρασκευή, 16 Νοεμβρίου 2018, όπου θα κάνουν παράσταση διαμαρτυρίας στο δημαρχείο Αγρινίου, θα μεταβούν στην Περιφέρεια καθώς και θα παραστούν στο επόμενο δημοτικό συμβούλιο.
Οι κάτοικοι φτιάχνουν τοιχία να προστατευτούν!Οι κάτοικοι φτιάχνουν τοιχία να προστατευτούν!
Μπαζωμένα πολλά ρέματα
Μπαζωμένα πολλά ρέματα
ΒΙΝΤΕΟ-ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΣΥΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΖΕΥΓΑΡΑΚΙ
Με λαμπρότητα τιμήθηκε η ιερά μνήμη της Αγίας Οσιοπαρθενομάρτυρος Παρασκευής σε ολόκληρη την Ιερά Μητρόπολη Αιτωλίας και Ακαρνανίας, στους Ιερούς Ναούς, τις Ιερές Μονές και τα Ιερά...
Με αφορμή την ανακοίνωση των βάσεων εισαγωγής των μαθητών στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση, η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου ΓΕ.Λ Αγρινίουσυγχαίρουμε...
Η Αντιπεριφερειάρχης Κοινωνικής Πολιτικής και Οικογένειας, Γεωργία Ντάτσικα, την Τετάρτη 24 Ιουλίου 2024, πραγματοποίησε με δική της πρωτοβουλία επίσκεψη στην...
Ο Δήμος Ναυπακτίας ενημερώνει ότι, ενεργοποιεί για δεύτερη συνεχή χρονιά, το Πρόγραμμα Δωρεάν Στείρωσης Δεσποζόμενων Ζώων Συντροφιάς Πολιτών, το οποίο...