Πραγματοποιήθηκε σήμερα, Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2017 ,ώρα 11π.μ. στο Ξενοδοχείο “ΘΕΟΞΕΝΙΑ” εκδήλωση με θέμα: Μετά τον Καλλικράτη τι; Η μεταρρύθμιση στην Τοπική Αυτοδιοίκηση, με ομιλητή το Γενικό Γραμματέα του Υπουργείου Εσωτερικων Κωστα Πουλάκη. Την εκδήλωση οργάνωσε η Αυτοδιοικητικ;h Παράταξη “Η κοινωνία μπροστά ” με επικεφαλής τον Πάνο Παπαδόπουλο.
Παρευρέθηκαν στελέχη της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, Αντιδήμαρχοι και Δημοτικοί Συμβουλοι, κομματικά στελέχη, η βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Μαρία Τριανταφύλλου , ο Γενικός Γραμματέας Αποκεντρωμένης Διοίκησης Δυτ. Ελλάδας Διονύσης Παναγιωτοπουλος η Καλλιρρόη Αηδή,μέλος της Κεντρικής Επιτροπης του ΣΥΡΙΖΑ κ.α. Ο Κώστας Πουλάκης τόνισε μεταξύ άλλων στην ομιλία του ότι “μέσα στο 2017 θα υπάρξει νέος νόμος που θα αντικαταστήσει τον Καλλικράτη και η απλή αναλογική θα είναι το νέο εκλογικό σύστημα στην Τ.Α. Η παρούσα κυβέρνηση έκανε για πρώτη φορά στα χρονικά το βήμα, συνεπής σε όσα διεκδικούσε ως αντιπολίτευση, να φέρει και να ψηφίσει στη Βουλή την καθιέρωση της απλής αναλογικής στις εθνικές εκλογές. Θα είναι κρίμα για την Αυτοδιοίκηση, τις παραδόσεις και τους ανθρώπους της, να αποδειχθεί κατώτερη των περιστάσεων και να μείνει ουραγός των εξελίξεων, τη στιγμή που μόνη της αναγνωρίζει ότι ισχυρή κοινωνία και ισχυρή Αυτοδιοίκηση είναι έννοιες αλληλένδετες», κατέληξε ο κ. Πουλάκης.
Ολοκληρώθηκε η επίσκεψη της κινεζικής αντιπροσωπείας από την Fujian στην Πάτρα
Κινεζική αντιπροσωπεία από την Επαρχία Fujian επισκέφθηκε την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας στις 24 και 25 Ιουλίου 2024, στο πλαίσιο Συμφωνητικού...