Την έγκριση δαπάνης αποφάσισε η Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας Π.Ε. Αιτωλ/νίας για τη συνδιοργάνωση της εκδήλωσης που διοργανώνει ο Πολιτιστικός Όμιλος Καινουργίου «ΟΙ ΘΕΣΤΙΕΙΣ» στις 16-17/06/2017 (τελετή λήξης χορευτικών-θεατρικών τμημάτων) και 14/07/2017 (γιορτή αθερίνας) στο Καινούργιο Δήμου Αγρινίου.Ο Πολιτιστικός Όμιλος Καινούργιου «ΟΙ ΘΕΣΤΙΕΙΣ» ιδρύθηκε το 1979 από μια ομάδα γονέων με σκοπό να μεταλαμπαδεύσει στη νεολαία μας αρχές, αξίες, οράματα και επίγνωση της πολιτισμικής μας ταυτότητας. Από το 1955 καθιερώνει και διοργανώνει τη γιορτή αθερίνας. Ο Πολιτιστικός Όμιλος διατηρεί την παράδοση με τη λειτουργία τμημάτων εκμάθησης παραδοσιακών χορών με σκοπό την αναβίωση των παραδοσιακών ηθών και εθίμων. Σήμερα ο χορευτικός όμιλος αριθμεί περί τους 250 χορευτές και αποτελείται από έξι (6) χορευτικά τμήματα: παιδικό, εφηβικό, νέων, παραστάσεων και ενηλίκων. Διοργανώνεται ετήσια τελετή λήξης των χορευτικών του τμημάτων και συμμετέχει ενεργά στις εκδηλώσεις «ΘΕΣΤΕΙΑ».
Το Νεοχώρι τιμά την Αγία Παρασκευή με μεγάλο πανηγύρι
Το Νεοχώρι του Δήμου Ιερής Πόλης Μεσολογγίου τιμά και φέτος την Αγία Παρασκευή με μεγάλο πανηγύρι με αρματωμένους και καβαλάρηδες και υπό τους ήχους του ζουρνά και του νταουλιού....