ΑΛΦΑ 93: Ήττα στην πρεμιέρα με την Βόνιτσα

• Την εντός έδρας ήττα με 53-68 γνώρισε την Κυριακή 15 Οκτωβρίου 2017 η ΑΛΦΑ 93 που αντιμετώπισε τον ΑΟ Βόνιτσας, στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α ΕΣΚΑΒΔΕ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν μουδιασμένα τον αγώνα και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 10 πόντους με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Οι Αγρινιώτες ήταν σε κακή μέρα, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο ισορρόπησαν τον αγώνα και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά. Παρόλα αυτά, με μεγάλα σουτ από τον Βασιλειάδη και τον Καραμπά, οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά στους 11 πόντους. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο καθοριστικό, αφού η διαφορά έφτασε τους 18 πόντους με τη λήξη των τριάντα λεπτών (37-55). Όλοι πίστευαν ότι το ματς είχε τελειώσει οριστικά, ωστόσο οι παίκτες του Χρήστου Σταυρόπουλου έβγαλαν εγωισμό στο παρκέ και, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, μείωσαν τη διαφορά στους 9 με το χρονόμετρο να έχει ακόμη 6 λεπτά. Οι γηπεδούχοι όμως, παρότι έπαιζαν υποδειγματική άμυνα στο πρώτο μισό του δεκαλέπτου, δεν βρήκαν άλλες λύσεις στην επίθεση. Ως αποτέλεσμα, οι φιλοξενούμενοι αύξησαν και πάλι τη διαφορά, φτάνοντας εν τέλει στη νίκη με το τελικό 53-68.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Βατίστας (16π.), ενώ από τους φιλοξενούμενους εξαιρετικοί ήταν ο Βασιλειάδης και ο Καραμπάς.

Κατά τη διάρκεια του αγώνα τραυματίστηκε ο Γιώργος Τασόπουλος.

ΑΛΦΑ 93 – ΑΟ Βόνιτσας 53-68
Δεκάλεπτα: 8-18, 12-13, 17-24, 16-13.

ΑΛΦΑ 93 (Σταυρόπουλος): Κυριαζής 5(1), Ρέντζιος 2, Τσέλιος, Παπαθανασόπουλος 3, Κουβέλης 11(1), Κόκκιος 4, Καραπιπέρης, Τσιαμάκης 2, Βατίστας 16, Παρθένης 4, Τασόπουλος 4, Σωτηρόπουλος 2

ΑΟ Βόνιτσας (Βαβέτσης): Σολδάτος 4, Βασιλάκος, Τσατάλας 11(1), Καραμπάς 18(4), Βασιλειάδης 14 (3), Θειακός 9, Βαβέτσης 6(2), Γεωργούλας 4, Παπαγιάννης 2