Στον ξυλοδαρμό της εν διαστάσει συζύγου του προχώρησε ένας ιερέας μέσα σε δικαστήριο της Άρτας.
Το βίαιο περιστατικό έλαβε χώρα μέσα σε δικαστική αίθουσα, την ώρα που συζητούνταν η υπόθεση επιμέλειας των παιδιών τους. Λόγω του βίαιου επεισοδίου, ο δικαστής διέκοψε την δίκη και ζήτησε την σύλληψη του ιερέα, με τον ίδιο να μη σταματά στην κακοποίηση της εν διαστάσει συζύγου του, αλλά να επιτίθεται στους αστυνομικούς που ήταν στο σημείο.
Ο ιερέας συνελήφθη ενώ αργότερα επιτέθηκε και σε αστυνομικούς στο αστυνομικό τμήμα όπου κρατούνταν αρχικά. Αυτή την ώρα να βρίσκεται φρουρούμενος σε ψυχιατρικές εγκαταστάσεις του νοσοκομείου της Άρτας. Η μεταφορά του εκεί έγινε κατόπιν εντολής εισαγγελέα προκειμένου ο δράστης να εξεταστεί από ψυχίατρο.
Σημειώνεται ότι όταν ο άνδρας μπήκε στο νοσοκομείο, εκεί βρέθηκαν και πρόσωπα από την οικογένεια της επιζώσας στα οποία επιτέθηκε επίσης. Σύμφωνα με πληροφορίες , στο νοσοκομείο οδηγήθηκε και η σύζυγος του λόγω των τραυματισμών που της προκάλεσε όταν την χτύπησε στη δικαστική αίθουσα. Ακόμα, ένα από το παιδιά του πήγε επίσης στο νοσοκομείο καθώς λιποθύμησε.
Αυτή δεν είναι η πρώτη φορά που ο ιερέας ασκεί βία, καθώς πριν από ένα χρόνο περίπου ο άνδρας είχε ξυλοκοπήσει στο κέντρο της Άρτας δύο ακόμη άτομα τα οποία επίσης είχαν καταλήξει στο νοσοκομείο
Το περιστατικό αυτό θορύβησε την περιοχή και η Μητρόπολη Αρτης εξέδωσε ανακοίνωση για το συμβαν.
Πληροφορούμεθα, ότι την Παρασκευή 1 Μαρτίου 2024 στα δικαστήρια της Άρτας, κάποιος Κληρικός από την Αιτωλοακαρνανία επέδειξε επανειλημμένα παραβατική συμπεριφορά.
Επειδή η Ιερά Μητρόπολις Άρτης δέχεται τηλεφωνικές ερωτήσεις για αυτόν τον Ιερέα, αναγκαζόμεθα να ενημερώσουμε για ακόμη μια φορά, ότι ο εν λόγω Κληρικός δεν υπηρετεί στην Ιερά Μητρόπολη Άρτης, αλλά σε γειτονική Ιερά Μητρόπολη, όπου θα πρέπει και να υποβάλλονται αρμοδίως ερωτήματα ή αναφορές περί αυτού.