Το Νεοχώρι τιμά την Αγία Παρασκευή με μεγάλο πανηγύρι
Το Νεοχώρι του Δήμου Ιερής Πόλης Μεσολογγίου τιμά και φέτος την Αγία Παρασκευή με μεγάλο πανηγύρι με αρματωμένους και καβαλάρηδες και υπό τους ήχους του ζουρνά και του νταουλιού....
Με λαμπρότητα και κάθε επισημότητα εορτάστηκε και εφέτος ο πολιούχος της Κατούνας Άγιος Αθανάσιος ο Μέγας.
Την παραμονή της εορτής τελέσθηκε πανηγυρικός εσπερινός μετ’ αρτοκλασίας και θείου κηρύγματος, προεξάρχοντος και ομιλούντος του Πανοσ. Αρχιμ. π Μακαρίου Αντωνοπούλου τη συμμετοχή ιερέων της περιοχής αλλά και τη παρουσία των τοπικών αρχών και του Βουλευτή Αιτωλοακαρνανίας κ. Σπήλιου Λιβανού.
Την ημέρα της εορτής τελέσθηκε πανηγυρική θεία λειτουργία προεξάρχοντος και ομιλούντος του Πανοσ. Αρχιμ. Νεκταρίου Τριάντη αρχιερατικού επιτρόπου Αγρινίου τη συμμετοχή του αρχιερατικού επιτρόπου Κατούνης και προϊσταμένου του Ιερού Ναού Πανοσ. Αρχιμ. Χρυσοστόμου Κελεπούρη και άλλων ιερέων όπως π. Χρήστου Βέττα Βόνιτσας, Παλαίρου π. Κωνσταντίνου Γατσούλη, Κωνωπίνας π. Δημητρίου Χαμαλέτσου, και π. Πάνου Αναστασίου και πολλών άλλων ιερέων της περιοχής.
Από τις τοπικές αρχές παρέστησαν ο Διοικητής Α.Τ. Κατούνας κ. Δημήτριος Κόκιος, ο Αντιπεριφερειάρχης κ. Λάμπρος Δημητρογιάννης, ο Περιφερειακός Σύμβουλος Γιάννης Λύτρας, ο Περιφερειακός Σύμβουλος και υποψήφιος Δήμαρχος Ακτίου-Βόνιτσας κ. Σώζος Βασίλης, ο πρόεδρος της Κατούνας Καφρίτσας Θωμάς, ο Δήμαρχος Ακτίου-Βόνιτσας κ. Γεώργιος Αποστολάκης, ο επικεφαλής της Μείζονος αντιπολίτευσης Ακτίου Βόνιτσας κ. Αθανάσιος Κασόλας, ο Αντιδήμαρχος Προδρομίτης Σωτήρης, ο Αντιδήμαρχος κ. Βίτσας Δημήτριος, οι Δημοτικοί Σύμβουλοι Στούπας Θεόδωρος, Σαλοδημήτρης Παναγιώτης και Καραμάνης Θωμάς, ο πρόεδρος της Βόνιτσας κ. Χρήστος Χασακής και ο τοπικός σύμβουλος Παλαίρου κ. Δημήτρης Στάχτιαρης, και ο υποψήφιος Δημοτικός Σύμβουλος κ. Τομαράς Σπύρος.
Μετα τη θεία λειτουργία ακολούθησε η λιτάνευση της ιεράς εικόνος και τεμάχιο ιερού λειψάνου του Αγίου Αθανασίου στην κεντρική οδό της Κατούνας.
ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ Δ. ΚΟΥΤΙΒΗΣ
katounanews.gr
Το Νεοχώρι του Δήμου Ιερής Πόλης Μεσολογγίου τιμά και φέτος την Αγία Παρασκευή με μεγάλο πανηγύρι με αρματωμένους και καβαλάρηδες και υπό τους ήχους του ζουρνά και του νταουλιού....
Με κάθε λαμπρότητα πραγματοποιήθηκε η υποδοχή του Ιερού Λειψάνου, της Δεξιάς Χειρός της Αγίας Ενδόξου Μεγαλομάρτυρος Παρασκευής, το απόγευμα της...
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία του χωριού Παντάνασσα Αιτωλοακαρνανίας πλημμύρισε από ήχους, χρώματα και συναισθήματα, καθώς πραγματοποιήθηκε το...
«O Άγιος Θεός να φωτίσει τους ισχυρούς της γης να ενεργήσουν για την επανένωση της Κύπρου. Μόνο με αυτόν τον...
Τον οικισμό Άγιος Γεώργιος Μεσολογγίου επισκέφθηκε το απόγευμα της Παρασκευής 19ης Ιουλίου 2024 ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αιτωλίας και Ακαρνανίας κ...
Μια μεγάλη γιορτή, την "Γιορτή αθερίνας", διοργάνωσε και φέτος, ο πολιτιστικός ομιλος Καινουργίου "Οι Θεστιείς" στο Αρχοντικό της Λίμνης, το...
Την Γυναικεία Ιερά Μονή Κοιμήσεως της Θεοτόκου Λιγοβιτσίου επισκέφθηκε το πρωί της Παρασκευής 19ης Ιουλίου 2024, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αιτωλίας...
Μια ιδιαίτερη βραδιά στο εμβληματικό Αρχαίο Θέατρο Οινιαδών έζησαν το βράδυ της Τετάρτης (17/7) όσοι παρακολούθησαν τη συναυλία «Παραμύθι» που...
Eιδησεογραφική πύλη με θεματολογία ποικίλης ύλης από το Αγρίνιο και τη Δυτική Ελλάδα.
Η δύναμη του διαδικτύου, η αμεσότητα της είδησης και η ταχύτατη διάδοσή της, είναι τα κύρια χαρακτηριστικά της εποχής και το agriniosite.gr σας καλεί να συμπορευτείτε μαζί του.
Με αποκαλυπτικές ειδήσεις, ρεπορτάζ, έρευνα, συνεντεύξεις, αφιερώματα. πολιτισμός, αθλητισμός κ.α
Το agriniosite.gr στηρίζει την κοινωνία και ελέγχει την εξουσία. Είναι η Δύναμη σου…
Η Δύναμη της Ενημέρωσης!
© 2023 AgrinioSite
Web Design & Development by