Ξεκίνησε η έκτακτη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Ιεράς Πόλης Μεσολογγίου, σήμερα, 21η Ιανουαρίου 2024, στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου (Δημοτικό Κατάστημα, Σταυροπούλου 31, 2ος όροφος, Μεσολόγγι 302 00), με ταυτόχρονη δυνατότητα τηλεδιάσκεψης,η συζήτηση στο παρακάτω θέμα: Συζήτηση – ενημέρωση – ενέργειες σχετικά με την αναμόρφωση του Δικαστικού Χάρτη που αφορά το Δήμο μας
Στη σύσκεψη συμμετέχουν οι δήμαρχοι Ναυπακτίας και Ξηρομέρου, ο Αντιπεριφερειάρχης Θανάσης Μαυρομάτης, ο πρόεδρος του δικηγορικού συλλόγου Μεσολογγίου κ.Παίσιος, ο οποίος μεταξύ άλλων άλλων είπε οτι εαν τελικά παραμείνει ένα Κεντρικό Πρωτοδικείο αυτό θα πρέπει να είναι στο Μεσολόγγι δεν μπορεί να εξαιρεθεί η Πρωτεύουσα του νομού, σε αυτό θα βάλουμε κόκκινη γραμμή “Οι αγώνες μας είναι δίκαιοι οι αγώνες μας είναι λογικoί δεν θέλουμε να αδικήσουμε κανένα αλλά δεν θα επιτρέψουμε να αδικηθούμε από κανέναν. Το τι σημαίνει για τη δικαιοσύνη το πρωτοδικείο Μεσολογγίου και την Ιερή πόλη Μεσολογγίου είναι όχι μόνο πανελληνίως αλλά παγκοσμίως γνωστό και αδιαμφισβήτητο, εμείς δεν θέλουμε κάποιοι ιδιαίτερη μεταχείριση θέλουμε να τηρηθεί όπως είναι η απόφαση της ολομέλειας προέδρου δικηγορικών συλλόγων και όπως είναι τα ψηφίσματα του δήμου ιεράς πόλεως Μεσολογγίου του δήμου Ναυπακτίας και του δήμου Ξηρομέρου να διατηρηθούν οι υφιστάμενοι δικαστική σχηματισμοί και εκείνο το οποίο είναι αδιαπραγμάτευτο, είναι το κεντρικό πρωτοδικείο να είναι στην έδρα της περιφερειακής ενότητος Αιτωλ/νίας, όπως άλλωστε διατηρείται στην έδρα όλων των λοιπόν περιφερειακών ενοτήτων, το πρωτοδικείο Μεσολογγίου αυτό είναι η κόκκινη γραμμή”
Από πλευράς βουλευτών συμμετέχουν με τηλεδιάσκεψη οι βουλευτές Θανάσης Παπαθανάσης και Χριστίνα Σταρακά, ενώ ο δήμαρχος Σπύρος Διαμαντόπουλος δήλωσε ως απαράδεκτο να μην παρίστανται οι υπόλοιποι θεσμικοί εκπρόσωποι και τους κάλεσε να πάρουν θέση.
Η συζήτηση είναι σε εξέλιξη..