Την ώρα που οι συγγενείς του Μπάμπη Κούτσικου τον αναζητούν απεγνωσμένα για 15η ημέρα και ο κρεοπώλης που κατηγορείται για ανθρωποκτονία δεν ομολογεί το παραμικρό, προκύπτουν πολλά ερωτήματα για το θρίλερ στο Μεσολόγγι.
Το βασικότερο όλων είναι που βρίσκεται ο Μπάμπης, με τις ελπίδες να βρεθεί ζωντανός και τα σενάρια για την τύχη του να είναι εφιαλτικά, με βάση τα στοχεία και τις μαρτυρίες που βλέπουν το φως της δημοσιότητας.
Ωστόσο, κάτι ακόμη που δεν έχει εξακριβωθεί είναι ο λόγος της συνάντησης του Μπάμπη με τον 50χρονο κρεοπώλη, το μοιραίο βράδυ της 4ης Ιανουαρίου, όπως φυσικά και το τι ακολούθησε μετά.
«Είναι σίγουρο ότι δεν δόθηκε ραντεβού για κυνήγι. Υπήρχε ραντεβού αλλά δεν έχει ξεκαθαριστεί γιατί συναντήθηκαν. Ούτε έχει εξακριβωθεί το κίνητρο. Μπορεί να είναι και κάτι άλλο που δεν γνωρίζουμε», ανέφερε σχετικά η εκπρόσωπος Τύπου της ΕΛΑΣ Κωνσταντία Δημογλίδου στο ΜΕGA, δείτε βίντεο.
Γιατί είχε μαζί του καραμπίνα ο Μπάμπης
Άγνωστο παραμένει επίσης για ποιο λόγο ο Μπάμπης το βράδυ της εξαφάνισης κουβαλούσε μαζί του μια καραμπίνα, εφόσον δεν πήγε για κυνήγι. Αυτό το σενάριο αποκλείεται σύμφωνα με τον ιδιωτικό ερευνητή, Γιώργο Τσούκαλη.
«Όταν πάει κανείς για κυνήγι φοράει τα ανάλογα ρούχα και παπούτσια. Ο Μπάμπης την ημέρα εκείνη που υποτίθεται πήγε για κυνήγι φορούσε ρούχα για καφετέρια. Την καραμπίνα γιατί την πήρε μαζί του; Υποθετικά θα μπορούσαμε να πούμε ότι κάτι μπορεί να είχε συμβεί κάτι. Την είχε μαζί του για άμυνα;», εκτιμά ο ερευνητής.
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/01/babis_mesologi2.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/01/babis_mesologi2.jpg)
Υπενθυμίζεται ότι η αδελφή του Μπάμπη είχε πει: «Υποθέτω ότι αν του είπε κάποιος, ”έλα να σου δώσω τα λεφτά” επειδή ήταν βράδυ, μπορεί να πήρε μαζί του την καραμπίνα για προστασία».
Νέα τροπή παίρνει η υπόθεση της εξαφάνισης του Μπάμπη Κούτσικου στο Μεσολόγγι, με τις έρευνες της αστυνομίας να εστιάζουν πλέον και στο ενδεχόμενο της τοκογλυφίας.
Σύμφωνα με πληροφορίες της «Ζούγκλας», οι διωκτικές αρχές εξετάζουν εξονυχιστικά τους τραπεζικούς λογαριασμούς, τόσο του κρεοπώλη, όσο και του 36χρονου φίλου του, ο οποίος κλήθηκε χθες, Πέμπτη 18 Ιανουαρίου, για κατάθεση. Παράλληλα, από το μικροσκόπιο περνάνε και οι λογαριασμοί ακόμη τριών προσώπων: Ενός άνδρα και δύο γυναικών.
Οι οικονομικές δοσοληψίες των εμπλεκομένων πιθανόν θα ρίξουν φως στην πολύκροτη υπόθεση της εξαφάνισης του 31χρονου. Ακόμη, εξετάζονται και ενδεχόμενες δοσοληψίες με λίρες και χρυσαφικά.
Όμως δεν είναι μόνο αυτό. Μιλώντας στη «Ζούγκλα», ο ιδιωτικός ερευνητής Γιώργος Τσούκαλης, ο οποίος όλες αυτές τις μέρες βρίσκεται με τους συνεργάτες του στο Μεσολόγγι και συμμετέχει στις έρευνες για τον Μπάμπη, αφήνει να εννοηθεί ότι υπάρχει το ενδεχόμενο οι πρωταγωνιστές της υπόθεσης να εμπλέκονται και με αρχαιοκαπηλία. Συγκεκριμένα, αναρωτήθηκε αν υπάρχει και «οσμή αρχαιοκαπηλίας στην υπόθεση».