Στο πλαίσιο της διαφύλαξης της δημόσιας υγείας και της προστασίας του προσωπικού του, ο Δήμος Αμφιλοχίας, σε συνεργασία με την αντιπεριφερειάρχη Αιτωλοακαρνανίας Μαρία Σαλμά, προχώρησε ξανά σήμερα σε μοριακό έλεγχο εργαζομένων και αιρετών για τον κορονοϊό, από εξειδικευμένο κλιμάκιο του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ).
Ο έλεγχος ήταν προαιρετικός και σε αυτόν υποβλήθηκαν τόσο οι υπάλληλοι που εργάζονται εντός του Δημαρχείου όσο κι εκείνοι που απασχολούνται σε εξωτερικά τμήματα, μόνιμοι, συμβασιούχοι και ωφελούμενοι του προγράμματος κοινωφελούς εργασίας του ΟΑΕΔ.
Ο μοριακός έλεγχος είναι εντελώς ανώδυνος και πραγματοποιείται με τη λήψη δείγματος δια του στόματος. Τα αποτελέσματα βγαίνουν εντός 24 ωρών και ασθενείς που τυχόν θα βρεθούν θετικοί θα ειδοποιηθούν τηλεφωνικά από τον ΕΟΔΥ.
Παρελθόν οι εικόνες ντροπής στην κατασκήνωση της Μπούκας-πολλαπλές αλλαγές από το δήμο Αμφιλοχίας(φωτο)
Παρελθόν αποτελούν οι άθλιες εικόνες στην κατασκήνωση της Μπούκας που πριν ένα χρόνο είχαν δυσφημίσει τόσο την περιοχή ενώ και...