Νέος Πρόεδρος της ΚΕΔΕ εξελέγη σήμερα ο Δήμαρχος Αμπελοκήπων Μενεμένης Λάζαρος Κυρίζογλου, επικεφαλής της αυτοδιοικητικής παράταξης «Σύγχρονοι Ισχυροί Δήμοι», κατά την ειδική συνεδρίαση του νέου Διοικητικού Συμβουλίου.
Στη θέση του Α΄ Αντιπροέδρου εξελέγη o Γρηγόρης Κωνσταντέλλος Δήμαρχος Βάρης- Βούλας- Βουλιαγμένης, στη θέση του Β΄ Αντιπροέδρου ο Γεώργιος Παπαναστασίου Δήμαρχος Αγρινίου και στη θέση του Γενικού Γραμματέα ο Δημήτρης Καφαντάρης, Δημοτικός Σύμβουλος Πύλου –Νέστορος.
Ο Γιώργος Παπαναστασίου σε δήλωσή του ανέφερε :
«Με ξεχωριστή τιμή και χαρά αναλαμβάνω Β Αντιπρόεδρος της ΚΕΔΕ. Με αίσθημα ευθύνης αναλαμβάνω τα νέα μου καθήκοντα μετα την τιμητική εκλογή μου από το Διοικητικό Συμβούλιο. Ξεκινά μια νέα θητεία με ακόμη υψηλότερους στόχους για ισχυρούς και σύγχρονους δήμους. Καλή επιτυχία σε όλους τους συναδέλφους».
Επίσης κατά τη διάρκεια της συνεδρίασης εξελέγησαν και τα επιπλέον επτά αιρετά μέλη – πέραν του Προεδρείου – που απαρτίζουν την 11μελή Εκτελεστική Επιτροπή.
Συγκεκριμένα εξελέγησαν οι:
Ελευθέριος Ραβιόλος, Δήμαρχος Καρύστου
Βασίλειος Τσιάκος, Δήμαρχος Καρδίτσας
Θεόδωρος Αμπατζόγλου, Δήμαρχος Αμαρουσίου
Χρήστος Τεντόμας, Δημοτικός Σύμβουλος Αθηναίων
Ευάγγελος Μπαρμπάκος, Δημοτικός Σύμβουλος Καλλιθέας
Σίμος Δανιηλίδης, Δήμαρχος Νεάπολης -Συκεών
Κώστας Ζαχαριάδης, Δημοτικός Σύμβουλος Αθηναίων.