Από τους αστυνομικούς Υπηρεσιών των Διευθύνσεων Αστυνομίας Ακαρνανίας, Ηλείας και Αιτωλίας συνελήφθησαν πέντε άτομα και σχηματίσθηκαν συνολικά επτά νέες δικογραφίες για υποθέσεις ενδοοικογενειακής βίας στη Δυτική Ελλάδα.
Ειδικότερα
- Συνελήφθησαν, χθες τα ξημερώματα, δυο άτομα (άνδρας – γυναίκα), διότι ως σύζυγοι αλληλομηνύθηκαν, καταγγέλοντας πρόκληση σωματικών βλαβών και εξύβριση.
Β) Στο Αγρίνιο
- Σχηματίστηκε δικογραφία σε βάρος ενός άνδρα, τον οποίο κατήγγειλε η πρώην σύζυγός του, για απειλή μέσω τηλεφώνου.
- Σχηματίστηκε δικογραφία σε βάρος ενός άνδρα, τον οποίο κατήγγειλε η πρώην σύντροφός του, αναφέροντας ότι της προκάλεσε τρόμο και ανησυχία επειδή την παρακολουθεί.
Γ) Σε περιοχή του Πηνειού
- Συνελήφθη, χθες το απόγευμα, ένας άνδρας, τον οποίο κατήγγειλε η σύνοικός του, για πρόκληση σωματικών βλαβών.
Δ) Σε περιοχή του Μεσολογγίου
- Συνελήφθη, χθες το μεσημέρι, ένας 14χρονος, τον οποίο κατήγγειλαν οι γονείς του, αναφέροντας ότι τους προκάλεσε σωματικές βλάβες, τους εξύβρισε και τους απείλησε.
Ε) Στη Ναύπακτο
- Συνελήφθη, χθες το βράδυ, ένας άνδρας, τον οποίο κατήγγειλε ο αδερφός του, για απειλή. Ο κατηγορούμενος παρέδωσε στους αστυνομικούς ένα δίκαννο κυνηγετικό όπλο, το οποίο κατασχέθηκε.