Ο Δήμαρχος Ακτίου-Βόνιτσας, Θανάσης Κασόλας, είχε την ευκαιρία να συναντηθεί με την Υπουργό Τουρισμού κα Όλγα Κεφαλογιάννη στην Πάλαιρο, ύστερα από την επίσκεψη που πραγματοποίησε στην Λευκάδα και στο Μεγανήσι. Κατά τη διάρκεια της συνάντησης, ο Δήμαρχος ανέπτυξε την στρατηγική και τον σχεδιασμό της νέας Δημοτικής Αρχής, με σκοπό την τουριστική ανάπτυξη της περιοχής, ενώ εξέθεσε στην κα Υπουργό τις προτεραιότητες και τις προκλήσεις που καλείται να αντιμετωπίσει ο Δήμος μας σ’ αυτόν τον τομέα. Από την πλευρά της η κα Υπουργός, τόνισε ότι έχει εντοπίσει τη δυναμική που έχει η Πάλαιρος και γενικότερα ο Δήμος Ακτίου-Βόνιτσας στον τομέα του τουρισμού και τόνισε ότι θα είναι αρωγός στην προσπάθεια αυτή του Δημάρχου. Παράλληλα εξέφρασε την πρόθεσή της να παρέχει στήριξη, ώστε να ενταχθεί η περιοχή, η οποία διαθέτει μοναδικό και πλούσιο φυσικό περιβάλλον, σε διάφορα αναπτυξιακά προγράμματα αρμοδιότητας του Υπουργείου της. Προς επίτευξη του σκοπού αυτού επίκεινται νέα συνάντηση το προσεχές διάστημα του κ. Κασόλα με την κα. Κεφαλογιάννη στο Υπουργείο Τουρισμού.
Ολοκληρώθηκε η επίσκεψη της κινεζικής αντιπροσωπείας από την Fujian στην Πάτρα
Κινεζική αντιπροσωπεία από την Επαρχία Fujian επισκέφθηκε την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας στις 24 και 25 Ιουλίου 2024, στο πλαίσιο Συμφωνητικού...