Συναντήσεις σε υπουργεία στην Αθήνα πραγματοποίησε ο Δήμαρχος Θέρμου Σπύρος Κωνσταντάρας. Μια από αυτές ήταν με τον Υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών Κωστή Χατζηδάκη όπου μετά το πέρας ο δήμαρχος ανέφερε
“Με πολλή χαρά επισκέφτηκα σήμερα στο Υπουργείο Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών τον εξαιρετικό υπουργό κύριο Κωστή ΧΑΤΖΗΔΑΚΗ.Παρέστησαν στη συνάντηση δύο φίλοι Αιτωλοακαρνάνες , ο Βασίλης Φεύγας και ο Ασημάκης Χρ. Φωτόπουλος που συνηγόρησαν στα ζητήματα που αντιμετωπίζει ο δήμος Θέρμου.Ο υπουργός γνωρίζει πολύ καλά το Θέρμο αφού το επισκέφτηκε δυο φορές στο παρελθόν. Έφυγα με την δέσμευση του , ότι σύντομα θα χρηματοδοτηθεί ένα έργο υποδομής , στον δήμο μας”
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/04/420357778_7727732670622195_4253637913958149145_n.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/04/420357778_7727732670622195_4253637913958149145_n.jpg)
Συνάντηση και συνεργασία είχε ο κ.Κωνσταντάρας και με τον Γενικό Γραμματέα Υποδομών και Ενωσιακών Πόρων του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων Δημήτρη Παπαγιαννίδη
“Εξετάσαμε την πορεία ένταξης των αρδευτικών έργων του δήμου ΘΕΡΜΟΥ στο πρόγραμμα «Ύδωρ 2.0» , που δρομολογήθηκαν από τον πρώην υπουργό Σπήλιο Λιβανό. Μιλήσαμε για το πρόγραμμα Αγροτικής Οδοποιίας που θα βγάλει Προσκλήσεις ένταξης έργων μέχρι το τέλος του έτους , καθώς και για την πορεία της μελέτης μικρών αρδευτικών έργων που προχωράει ο Δήμος Θέρμου.Τέλος εισηγήθηκα στον κ. Γενικό την διενέργεια ενός συνεδρίου για αγροτικά θέματα στον ορεινό δήμο Θέρμου , ώστε να βοηθηθεί η τοπική οικονομία και να προβληθεί η περιοχή μας , το οποίο έγινε άμεσα δεκτό και προγραμματίζεται για το φθινόπωρο .Ο Δημήτρης Παπαγιαννίδης , που πάντα με προθυμία με δέχεται στο γραφείο του είναι Θέρμιος στην καταγωγή και βάζει «πλάτη» για τα θέματα του δήμου μας και σε άλλα υπουργεία” αναφέρει ο δήμαρχος Θέρμου.