Συνεδρίασε σήμερα 14 Μάϊου 2024 στην αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου το Συντονιστικό Τοπικό Όργανο (Σ.Τ.Ο.) Πολιτικής Προστασίας Δήμου Αμφιλοχίας για την αντιπυρική περίοδο 2024, με σκοπό τη μέγιστη δυνατή ετοιμότητα ενόψει της νέας αντιπυρικής περιόδου.
«Οι υπηρεσίες μας είναι στη διάθεση όλων των πολιτών αλλά και των εμπλεκόμενων φορέων. Οι πρόεδροι των κοινοτήτων είναι οι πιο άμεσοι συνεργάτες μας, για όλες τις φάσεις της Πολιτικής Προστασίας και τους καλούμε όλους να σταθούν αρωγοί στο έργο μας, για την προστασία των περιουσιών των συμπολιτών μας» τόνισε ο Κος Τορουνίδης. Επεσήμανε δε την πληθώρα αρμοδιοτήτων και ενεργειών από τους Δήμους χωρίς τα απαιτούμενα κονδύλια και περισσότερο δε σε Δήμους όπως ο δικός μας όπου είναι μέσα στους πέντε μεγαλύτερους, γεωγραφικά, Δήμους της χώρας.
Στη συνεδρίαση συμμετείχαν ο Δήμαρχος Αμφιλοχίας κ. Αθανάσιος Τορουνίδης, ο Αντιδήμαρχος Έργων και Π.Π. κ. Κωνσταντίνος Κοπίδης, ο Αντιδήμαρχος Καθαριότητας & Πρασίνου κ. Αποστόλης Γώγολος, ο Αντιδήμαρχος Οικονομικών κ. Δημήτριος Φούκας, ο Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Πολιτικής, Τουρισμού και Πολιτισμού κ. Κωνσταντίνος Γαλάνης, οι οριζόμενοι Δημοτικοί Σύμβουλοι κ. Παναγιώτης Ντουμάζιος και η κ. Λαμπρινή Χαρδαλιά, ο Προϊστάμενος Πολιτικής Προστασίας Π.Ε. Αιτωλοακαρνανίας κ. Γεώργιος Παπαδόπουλος, ο υπεύθυνος Πολιτικής Προστασίας του Δήμου κ. Γεώργιος Χούτας, οι Προϊστάμενοι Ύδρευσης και Πρασίνου, κ.κ. Ευστάθιος Πολύζος και Γεράσιμος Τσιρογιάννης, αντίστοιχα, ο Διοικητής Α/Τ. Αμφιλοχίας κ. Δημήτριος Κόκκιος, ο Διοικητής Π/Υ/. Αμφιλοχίας κ. Ευστάθιος Ντζέμος, ο Διοικητής Λ/Σ. Αμφιλοχίας κ. Χρήστος Καλύβας, ο Δασάρχης Αμφιλοχίας κ. Δημοσθένης Θεοχαρόπουλος, η Επιστημονικά Υπεύθυνη του Κ.Υ. Αμφιλοχίας κ. Σπυριδούλα Καραδήμα, ο εκπρόσωπος του ΕΚΑΒ Αμφιλοχίας κ. Νικόλαος Πλιάτσικας, Πρόεδροι Κοινοτήτων και υπηρεσιακά στελέχη του Δήμου Αμφιλοχίας.