«Μαγιάτικα Αλέσματα» στον μύλο της «Κασσάνδρας» την ΤΡΊΤΗ 7 Μαίου, ήταν ο τίτλος της δράσης από την Ομάδα του Ι.Δ.Ε.Α.Π.Θ.(Ινστιτούτο Δημιουργικότητας Έρευνας Ανάπτυξης Περιφ. Θέρμου) .
Μικροί και μεγάλοι γιόρτασαν την πρωτομαγιά στον μύλο της Κασσάνδρας
με άλεσμα σιταριού και καλαμποκιού από τον μυλωνά κ.Βασιλη Χολέβα !
Παρακολουθήσαμε ζύμωμα ψωμιού , μοιράστηκαν πασχαλινά αυγά και εφτιαξαν οι μεγαλύτεροι στεφάνια με λουλούδια για τους μικρούς φίλους.
Η τέχνη της άλεσης ζωντάνεψε για μικρούς και μεγάλους , ενώ ο χώρος απέκτησε ζωντάνια και επισκεψιμότητα .
Η δημοτική αρχή στηρίζει τις προσπάθειες του ΙΔΕΑΠΘ , μάλιστα πρόσφατα παραχώρησε και το παλαιό ελαιοτριβείο στο Πετροχώρι , για να μετατραπεί σε Μουσείο Ελιάς και να παραγματοποιούνται και εκεί δράσεις που θα ενισχύσουν την επισκεψιμότητα στην περιοχή μας.
Συγχαίρουμε τον ΙΔΕΑΠ , όλους τους συμμετέχοντες και φυσικά την αγαπητή σε όλους Σοφία Υφαντή που επιμένει ότι ο τόπος μας έχει αστείρευτες δυνάμεις πολιτιστικής ανάπτυξης μέσω της διατήρησης της παράδοσης, αναφέρει σε ανάρτησή του στα κοινωνικά δίκτυα ο Δήμαρχος Θέρμου Σπύρος Κωνσταντάρας
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/05/438161368_7859295394132588_7397759783747125752_n-600x450-1.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/05/438161368_7859295394132588_7397759783747125752_n-600x450-1.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/05/438144892_7859296050799189_7147743250815169175_n.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/05/438144892_7859296050799189_7147743250815169175_n.jpg)