Ξεκίνησαν οι εκδηλώσεις για τον εορτασμό της 11ης Ιουνίου 1821, Ιστορικής Επετείου Απελευθέρωσης του Αγρινίου. Στο Μνημείο 11ης Ιουνίου έγινε Επιμνημόσυνη δέηση & κατάθεση στεφάνων. Απόδοση τιμών από τη Δημοτική Φιλαρμονική. Αμέσως μετά ξεκίνησε η παρέλαση επί της οδού Παπαστράτου, Πλατείας Δημοκρατίας, πεζοδρόμου Χαρ. Τρικούπη και πέρας στη συμβολή των οδών Χαρ. Τρικούπη και Μακρή. Ακολούθησε δρώμενο: : «Το Αγρίνιο εκάη», στην πλατεία Δημοκρατίας.
«Οι λαοί που διεκδικούν την ενότητα και την εξέλιξή τους, καταφεύγουν πάντα, στην ιστορία τους. Το Αγρίνιο τιμά, με υπερηφάνεια, την επέτειο της απελευθέρωσής του.
Ο ιερός αγώνας των γενναίων αγωνιστών υπενθυμίζει το χρέος για διαρκή εγρήγορση και την διαχρονική ευθύνη να είμαστε άξιοι συνεχιστές του μεγαλείου των ηρώων μας», τόνισε ο Δήμαρχος Αγρινίου Γιώργος Παπαναστασίου.
Στις εκδηλώσεις που θα πραγματοποιηθούν την Τρίτη 11 Ιουνίου 2024 θα παραστεί, ως εκπρόσωπος της Ελληνικής Κυβέρνησης, ο Αθανάσιος Μπαλέρμπας, Γενικός Γραμματέας Εσωτερικών και Οργάνωσης.
ΤΡΙΤΗ 11 ΙΟΥΝΙΟΥ 2024
10:15 Πέρας προσέλευσης αντιπροσωπειών των μαθητών και των πολιτιστικών συλλόγων στη Μητρόπολη.
10:25 Πέρας προσέλευσης επισήμων στη Μητρόπολη.
10:30 Τέλεση επίσημης Δοξολογίας χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Αιτωλίας και Ακαρνανίας κ.κ. Δαμασκηνού. Εκφώνηση Πανηγυρικού της ημέρας από την φιλόλογο κα Ελένη Ζαμπάρα Τζωρτζοπούλου.
11:00 Επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο των Πεσόντων στην Πλατεία Μαρίας Δημάδη.
12:00 Τελετή ανακήρυξης του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Ναυπάκτου & Αγίου Βλασίου κ.κ. Ιερόθεου σε επίτιμο Δημότη Αγρινίου και επίδοση του κλειδιού της πόλης (αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου -πρώην κτίριο Τράπεζας της Ελλάδας, οδός Αναστασιάδη 1). Θα ακολουθήσει μικρή δεξίωση
18:00 Υποστολή σημαίας στην πλατεία Μαρίας Δημάδη συνοδεία σαλπιγκτη.
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/1-2-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/1-2-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/2-2-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/2-2-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/4-1-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/4-1-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/23-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/23-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/19-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/19-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/20-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/20-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/21-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/21-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/22-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/22-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/17-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/17-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/16-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/16-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/15-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/15-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/14-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/14-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/13-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/13-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/12-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/12-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/11-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/11-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/10-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/10-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/9-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/9-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/6-1-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/6-1-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/7-1-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/7-1-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/8-1024x576.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/8-1024x576.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/445380680_478263574588400_4138800158357923479_n-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/445380680_478263574588400_4138800158357923479_n-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441990965_971569464695601_4426472040103407616_n-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441990965_971569464695601_4426472040103407616_n-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441924932_1195752608223297_5830250866877743321_n-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441924932_1195752608223297_5830250866877743321_n-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441211766_468609982327247_4650295800132945921_n-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441211766_468609982327247_4650295800132945921_n-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441539404_984026636282621_4202238762303374300_n-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441539404_984026636282621_4202238762303374300_n-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441892107_379757301746274_4161991957597910478_n-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441892107_379757301746274_4161991957597910478_n-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441891274_479346241132651_1204616037487152983_n-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441891274_479346241132651_1204616037487152983_n-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441879103_1193709638728047_4144197965476632328_n-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441879103_1193709638728047_4144197965476632328_n-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441924931_1339659594089526_3492081250752584901_n-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441924931_1339659594089526_3492081250752584901_n-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/436510692_484954583970780_3491005745357406866_n-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/436510692_484954583970780_3491005745357406866_n-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441990965_1526001047980669_7131629962712961991_n-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441990965_1526001047980669_7131629962712961991_n-1024x768.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441945397_981862020266916_3945212712853842247_n-1024x576.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441945397_981862020266916_3945212712853842247_n-1024x576.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441940223_833365452022686_7764678302352977480_n-1024x576.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441940223_833365452022686_7764678302352977480_n-1024x576.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441908720_1149816599634250_2688354116285533878_n-1024x576.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441908720_1149816599634250_2688354116285533878_n-1024x576.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441877902_830504351859797_4466540263347765347_n-1024x576.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441877902_830504351859797_4466540263347765347_n-1024x576.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441600024_452629870799554_7284873408048282130_n-1024x576.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441600024_452629870799554_7284873408048282130_n-1024x576.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441897868_1012656020566471_2692733100450402507_n-1024x576.jpg)
![](https://www.agriniosite.gr/wp-content/uploads/2024/06/441897868_1012656020566471_2692733100450402507_n-1024x576.jpg)