Καμία βοήθεια δεν υπήρξε από τον ιδιοκτήτη του κρεοπωλείου προς την οικογένεια της αδικοχαμένης Άννας, όπως είπε η αδελφή της Μαρία μιλώντας πριν από λίγο στην εκπομπή TLive της Τατιάνας Στεφανίδου στο mega.
Η ίδια θέλησε να μιλήσει δημόσια για να δώσει ένα τέλος στις πληροφορίες που διέρρευσαν τις προηγούμενες ημέρες, ότι η οικογένεια του κρεοπώλη πλήρωσε τα έξοδα της κηδείας της άτυχης Άννας. «Δεν έδειξαν κανένα ενδιαφέρον. Ούτε καν ένα τηλέφωνο δεν μας πήραν. Εγώ και η οικογένειά μου πληρώσαμε για την κηδεία της αδελφής μου. Ντρέπομαι για αυτά τα λόγια που κάθονται και λένε. Αυτός είναι ο λόγος που ήθελα να μιλήσω. Τα ακούω και δεν μπορώ να το πιστέψω», είπε μεταξύ άλλων η Μαρία, προσθέτοντας ότι μέχρι στιγμής μόνο το Εργαστήρι «Βασίλης Πλούμης» και η μητέρα του Αθανασία Δημητρίου στάθηκαν και εξακολουθούν να στέκονται στο πλευρό της οικογένειας και των παιδιών της Άννας.
Η Άννα δούλευε νυχθημερόν για να μεγαλώσει τα παιδιά της. Ήταν μια γυναίκα εργατική και εξαιρετική μητέρα. Η 18χρονη κόρη της πολλές φορές πήγαινε μαζί της και την βοηθούσε στην καθαριότητα καταστημάτων.
Περιγράφοντας τα όσα έζησε εκείνη την ημέρα τόσο η ίδια η Μαρία όσο και το 18χρονο κορίτσι, είπε ότι επειδή η κοπέλα βρισκόταν στην βιτρίνα του μαγαζιού, το μόνο που άκουσε από το παρασκευαστήριο όπου καθάριζε η 50χρονη ήταν ένα «ωχ». Έτρεξε πίσω και είδε την μητέρα της εγκλωβισμένη στο μηχάνημα. Το ίδιο είδε και η Μαρία που ειδοποιήθηκε από την ανιψιά της και έτρεξε στο κατάστημα. «Η ανιψιά μου δεν πρόκειται ποτέ να ξεπεράσει το σοκ από αυτό που έζησε εκείνη την ημέρα. Προσπαθούμε όλη η οικογένεια να στηρίξουμε το κορίτσι, γιατί τώρα πλέον έχει εμάς», είπε η Μαρία.